Dobrostan nauczyciela edukacji przedszkolnej i dziecka przedszkolnego są ze sobą ściśle powiązane i wzajemnie na siebie oddziałują. Stawiając wymagania wobec nauczycieli warto o tym pamiętać i wspierać nauczycieli w ich środowisku pracy.
Nauczyciel przedszkolny pełni ważną rolę w życiu dziecka na jego wczesnym etapie rozwoju. Tworzy środowisko, w którym dziecko spędza sporo czasu, rozwija się, uczy i bawi. Dlatego nie tylko jakość środowiska domowego ale i przedszkolnego ma znaczny wpływ na funkcjonowanie dziecka w przyszłości.
Tylko nauczyciel w dobrej kondycji emocjonalnej i fizycznej jest w stanie efektywnie realizować swoje obowiązki. Jest wówczas bardziej cierpliwy, empatyczny i kreatywny, co przekłada się na lepszą jakość pracy i relacji z dziećmi oraz bardziej adekwatne i funkcjonalne reagowanie w sytuacjach trudnych. Dziecko w takim środowisku czuje się bezpieczne, zauważone i wspierane co ma wpływ nie tylko na jego rozwój emocjonalny ale i społeczny i poznawczy.
Kiedy nauczyciel jest zestresowany, zmęczony lub wypalony zawodowo, ma mniejsze zasoby emocjonalne do zaspokajania potrzeb dzieci. Może być mniej cierpliwy, bardziej drażliwy i mniej zaangażowany w swoją pracę. To wpływa negatywnie na dzieci – mogą one odczuwać stres, lęk, brak uwagi, a ich potrzeby emocjonalne mogą być niedostatecznie zaspokajane. Dlatego w trosce o dobro najmłodszych dzieci warto nieustannie pamiętać o wspieraniu nauczycieli przedszkolnych i poprawie ich warunków pracy.
Jak poprawić dobrostan nauczyciela przedszkolnego:
- Zmniejszenie nadmiernego obciążenia pracą, zarówno w zakresie godzin, jak i liczby obowiązków, jest kluczowe dla zdrowia psychofizycznego nauczycieli.
- Mniejsza liczba dzieci przypadających na jednego nauczyciela może poprawić jakość pracy i relacje z dziećmi.
- Wsparcie ze strony dyrekcji oraz współpracowników, możliwość otwartej rozmowy, jasne wytyczne dotyczące obowiązków i odpowiedzialności nauczycieli są istotne, aby unikać poczucia wzajemnego niezrozumienia czy nadmiernej presji.
- Organizowanie szkoleń i warsztatów dotyczących radzenia sobie stresem, trudnymi sytuacjami, technik relaksacji czy pozytywnej dyscypliny może wspierać dobrostan nauczyciela.
- Możliwości rozwoju zawodowego, finansowanie lub dofinansowanie szkoleń, kursów czy warsztatów dotyczących ważnych i interesujących nauczycieli zagadnień, mogą zwiększać satysfakcję z pracy i motywację.
- Możliwość rozwijania zainteresowań zawodowych, ułatwianie wdrażania pomysłów i projektów nauczycieli oraz dostrzeganie ich zaangażowania i wkładu pracy może dawać nauczycielom poczucie sensu i satysfakcji.
- Ułatwienie nauczycielom dbania o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym poprzez optymalne planowanie dyżurów oraz zmniejszenie oczekiwań co do ilości pozaformalnej pracy (np. przygotowywanie zajęć czy dokumentacji w domu) może znacząco poprawić dobrostan nauczycieli.
- Tworzenie warunków i możliwości, w których nauczyciele mogą dzielić się swoimi doświadczeniami i pomysłami, buduje poczucie przynależności oraz wzmacnia relacje w zespole.
To tylko niektóre dość ogólnie wskazane kierunki. Ważna jest otwarta komunikacja oraz chęć rozpoznania z jakimi problemami borykają się nauczyciele na terenie danego przedszkola. Warto poświęcić temu uwagę gdyż zadowolony i zmotywowany i pełen pasji nauczyciel to lepsza jakość edukacji i opieki dla dzieci.
Prowadzisz przedszkole? Borykasz się z powyższymi trudnościami? Chcesz rozpoznać problemy z jakimi borykają się nauczyciele na terenie Twojego przedszkola i poprawić jakość i zadowolenie z pracy? Umów się na rozmowę. Znalezienie skutecznych rozwiązań jest możliwe.
Beata E. Wojciechowska-Jasion